Mandelcitrontårta med vit chokladkräm
Recept på fantastiskt god tårta som får festligt utseende med sina silverpärlor på toppen.
Räcker till 1 tårta
1 tårta
Ingredienser
Så gör du
Botten:
- 6 st ägg
- 300 g rörsocker ljus
- 270 g vetemjöl
- ½ tsk Dr. Oetker bikarbonat
- 1½ tsk Dr. Oetker bakpulver
- 1 msk Dr. Oetker vaniljsocker
- 150 g malda mandlar
- saft och skal från 2 citroner
- 150 g smält smör
- 6 msk mjölk
Fyllning och dekoration:
- 200 g vit choklad
- 250 g mjukt smör
- 1 tsk Taylor & Colledge Vanilla Paste
- 300 g florsocker
- 1½ dl grädde rumstempererad
- 300 g lemon curd
- saft och skal från 1 liten citron
- Dr. Oetker silverpärlor
Sätt ugnen på 180 grader. Vispa ägg och socker vitt. Blanda mjöl, bikarbonat, bakpulver och vaniljsocker i en skål. Sikta ner mjölblandningen i äggsmeten och blanda ner mandel. Vispa på låg hastighet och tillsätt smör, mjölk, citronskal och saft.
Häll smeten i en smord springform och grädda 30-40 minuter. Kakan är färdig när den är gyllene på toppen och mitten inte ger efter för ett lätt tryck. Låt kakan svalna helt på galler.
Fyllning:
Vit chokladkräm: Grovhacka choklad och smält över vattenbad. Låt svalna till rumstemperatur. Vispa smör, vaniljpasta och florsocker till en jämn smet. Tillsätt grädden och vispa på full effekt i 1 minut. Vänd ner chokladen och vispa först på låg hastighet tills den är jämnt fördelad. Öka till full effekt 1-2 minuter tills fyllningen är lätt och luftig.Citronkräm: Rör samman lemon curd med citronskal och saft.
Montering: Dela kakan i tre bottnar. Bred citronkräm över de två nedersta bottnarna och fördela sedan 1/3 av chokladkrämen ovanpå. Lägg bottnarna på varandra och täck hela tårtan med resterande chokladkräm. Dekorera med silverpärlor